Milí přátelé,
od léta roku 2012, kdy jsem přestal spolupracovat s časopisem Instinkt, se mě lidé často ptají, jestli své sloupky nazvané Zápisník labužníka publikuju někde jinde. Říkají, že je rádi četli, někteří dokonce tvrdí, že si Instinkt kupovali jedině kvůli nim. A dávají najevo, že by chtěli, abych v psaní Zápisníků pokračoval. Nuže dobrá. Rozhodl jsem se nakonec pro tuto formu.

Pokud chcete být mezi prvními, kteří si přečtou nové Zápisníky, přihlašte se na Facebooku, Twitter nebo na G+. Pak budete mít příležitost se informovat velmi rychle o tom, co se na blogu děje. Staré Zápisníky z let 2002-2010 najdete na webové stránce www.labuzdopo.cz.

5. března 2015

Dernier Cri









Už jsem několikrát psal o aktivitách svého jmenovce Zbyňka Poštulky. Nejsme příbuzní, avšak myslím, že se navzájem považujeme za přátele, přestože jsme se viděli zatím pouze jednou. Zbyňka obdivuju pro jeho akčnost a kreativitu. Žhavou novinkou tohoto týdne je otevření Tvarůžkové cukrárny v historickém centru Olomouce. Už několik let úspěšně funguje tento zajímavý labužnický experiment v nedalekých Lošticích, rodné vesnici tvarůžků (vyrábí se už od 15. století!). Nyní tedy bude sídlit i v Olomouci, která dala tvarůžkům jméno. Pikantní sýr (jediný původní český nebo chcete-li moravský) s nezaměnitelným aroma se dá totiž upravovat mnoha způsoby – a Zbyněk dokazuje, že lze vyrábět i tvarůžkové moučníky podle originální rodinné receptury. Jako první vznikl loštický šáteček a koláček. V nabídce netradiční cukrárny nyní nechybí tvarůžkové šátečky, kremrole, koláče, vdolky, dorty, rolády, lokše, štrúdl či řezy plněné tímto aromatickým sýrem. Základem většiny moučníků jsou korpusy z listového těsta a lehká tvarůžková pěna. Novinkou je dokonce tvarůžkový tatarák s topinkami. Cukrárna má v nabídce také tvarůžkové dorty, které jsou na první pohled k nerozeznaní od těch sladkých. Návštěvníci si mohou v cukrárně koupit i suvenýr v podobě marcipánových tvarůžků.